پژوهش

امروز پس از گذشت یک دهه فعالیت در حوزه سلول‌های بنیادی در سطح ملی و بین‌المللی باورمان بر آن است که دسته‌بندی علوم به «علوم پایه» و «علوم کاربردی» غلط مصطلحی است که همه‌گیر شده است  و تنها چیزی که وجود دارد «علم» است و اگر علم داشته باشیم باید توانایی کاربرد آن را هم داشته باشیم؛  با این باور، طی ده سال گذشته امکانات مادی و معنوی خود را متمرکز کردیم تا پاسخگوی نیازهای بالینی جامعه خود باشیم. 

فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم برای درمان بیماری‌ها (تولید علم)

در سالهای گذشته پژوهش‌های متعددی در جهت تولید علم انجام دادیم، مقالات و گزارش‌های معتبر گروه‌های پژوهشی دنیا را به دقت مطالعه کردیم و آنچه را که در راستای مشکلات مردم کشورمان بود انتخاب کرده و بارها و بارها آزمودیم تا بهترین راه‌کار برای رفع مشکلات را بیابیم .
گزارش تفصیلی فعالیت‌های پژوهشی پژوهشکده سلول‌های بنیادی درکتاب گزارش پژوهشکده به صورت سالانه به چاپ می رسد اما خلاصه فعالیت‌های پژوهشی پژوهشکده سلول‌های بنیادی در قالب 16 گروه پژوهشی که هریک در راستای نیازی از نیازهای مردم جامعه مان ایجاد شده اند به شرح زیر است:


1. سلول های کبد: تلاش برای تولید سلولهای شبه کبدی و بهبود سطح زندگی بیماران سیروزی و همین طور رفع نقص ژنتیکی بیماران مبتلا به نقص ژنتیکی کلسترول بالای وراثتی و از جمله فعالیتهای این گروه است.
2. سلول های زایا : روش‌ها ی کنونی برای درمان ناباروری محدود به تکنیک هایی چون IVF و ICSI است که قادر به درمان انواع مختلف ناباروری نیستند؛ خصوصا در مواردی که فرد نابارور توانایی تولید گامت (اسپرم و یا تخمک) را نداشته باشد، درمان وی با شانس موفقیت بسیار پایین همراه بوده و در بسیاری موارد درمان ناپذیر است . هدف از پژوهش در این زمینه آن است که بتوانیم در آینده از پوست افراد نابارور در آزمایشگاه اسپرم یاتخمک تولید کنیم تا از نعمت فرزند برخوردار شوند.
3. مهندسی سلول: هدف از شکل گیری این زیر گروه ، همراه سازی علوم مهندسی با زیست شناسی است که به منظور بهبود روش‌های کشت سلول‌های بنیادی و بهینه سازی شرایط پیوند برای کاربردهای سلول درمانی بوده است.
4. سلول های بنیادی پرتوان: از جمله فعالیت های این گروه آماده سازی و نگهداری بهینه سلول‌های مناسب برای کاربرد در سلول ‌درمانی است.
5. باز برنامه ریزی اپی ژنتیکی: این گروه با تغییرات و دستکاری‌های مولکولی سعی دارد با تغییر سرنوشت سلول بیمار به سلول سالم به صورت ریشه‌ای در بهبود بیماری گام بردارد.
6. سلول های بتای لوزالمعده (پانکراس): با در نظر گرفتن این مطلب که تزریق انسولین درمان دیابت نیست ، ماموریت این گروه پژوهشی، یافتن راهی برای جایگزینی سلول های تخریب شده در پانکراس یعنی همان سلول های ترشح کننده انسولین و ترمیم و نوسازی سلولهای موجود و جلوگیری از تخریب بیشتر آنها در لوزالمعده در جهت درمان قطعی این بیماری است.
7. سلول های چشم: این گروه به دنبال روش‌های جلوگیری از پیشرفت نابینایی، به تأخیر انداختن ‌آن و حتی درمان آن است. گروه تحقیقاتی چشم توانسته است به سلول‌های قابل پیوند در چشم انسان دست یابد و به این ترتیب از نابینایی در برخی بیماری‌های شبکیه جلوگیری نماید.
8. سلول‌های عصبی – زیست شناسی تکوینی: تمرکز اصلی در این گروه بر توسعه و بهبود روش‌های جدید و کارآمد جهت تولید انواع سلول‌های عصبی (نورون ها و نوروگلیال‌ها) استوار است.
9. سلول های عصبی – تروما و ضایعات عصبی: این گروه پژوهشی طی سال‌های گذشته آزمایش‌های موفقیت‌آمیزی با پیوند سلول‌های عصبی مختلف به موش های صحرایی با مدل ضایعات نخاعی انجام داده است که در همگی بهبود عملکرد مشاهده شده است. این پژوهش‌ها امیدهای زیادی را برای درمان ضایعات نخاعی با استفاده از سلول های خود فرد بیمار و در نتیجه عدم رد پیوند ایجاد کرده است.
10. سلول های عصبی – بیماری های نورودژنراتیو: پژوهش برای درمان این دسته بیماری‌های تخریب کننده سیستم عصبی نظیر ام اس، پارکینسون، آلزایمر و آسیب عصب بینایی ، از طریق پیوند سلول‌های عصبی در حیوانات مدل ، از مهمترین پژوهش های در حال انجام در این گروه پژوهشی است.
11. آزمایشگاه سلولهای بنیادی بزرگسالان: در این قسمت از پژوهشگاه رویان راههای درمان بیماریهای استخوان و غضروف با استفاده از سلولهای بنیادی (مزانشیمی) جستجو میشود تا با استفاده ازتکنولوژی سلولهای بنیادی وهمچنین تولید ساختارهایی که با توجه به شباهتشان به استخوان و غضروف بتوانند در بدن جایگزین بافت از دست رفته استخوان و غضروف شونداین بیماریها را درمان کنیم. اهمیت اینکار در این است که عموم افراد جامعه درگیراین دسته از بیماریها میشوند. بیماریهای نظیر ارتروز و استئوآرتریت بخصوص افراد در سنین بالا را درگیر میکنند. همچنین است صدمات ناشی از تصادفات رانندگی و یا برداشتن توده های سرطانی که باعث از دست دادن حجم زیادی از استخوان و غضروف می شود.
12. سلول های قلب و عروق: هدف این گروه مطالعات پایه ای، تحقیقاتی و بالینی در جهت کمک به مبتلایان سکته قلبی و نارسایی قلبی است. در حال حاضر سلول های بنیادی از خود بیماران و از منابعی نظیر مغز استخوان ، چربی و حتی خود قلب بیمار جداسازی و آماده سازی می شود.سپس از 2 راه الف) تزریق داخل عضله قلبی همزمان با عمل قلب باز یا ب) تزریق داخل عروق کرونر (عروق مسئول خونرسانی به قلب ) همزمان با آنژیوگرافی تزریق می شود که خوشبختانه تا به امروز قدم های قابل توجهی را در بهبودی این بیماران برداشته است.
13. سلول‌های پوست: 1) جداسازی سلول‌های رنگ‌دانه‌دار به منظور درمان بیماران مبتلا به لک و پیس، 2) جداسازی وکشت سلول های فیبروبلاست برای درمان چین وچروک، جای جوش (اسکار ناشی از آکنه)و بیماری اپیدرمولایزیس بلوزا (یک بیماری ارثی در بافت‌های پوستی است که در پوست و غشای مخاطی ایجاد تاول می‌کند) ، 3) جداسازی وکشت سلول‌های کراتینوسیت برای درمان سوختگی و 4) کار روی سلول‌های سازنده مو جهت درمان بیماری های مربوط به ریزش مو از جمله فعالیت‌های پژوهشی این گروه است. همچنین ساخت پوست مصنوعی برای کاربرد در سوختگیهای وسیع از اهداف بلند مدت این گروه در همکاری با گروه مهندسی سلول است.
14. سلول‌های کلیه : استفاده از انواع سلول‌ها در درمان نارسایی‌های حاد و مزمن کلیوی، درمان اختلالات ژنتیکی نظیر کلیه‌های پلی‌کیستیک (PKD) و نقایص مجاری ادراری نظیر بی‌‌اختیاری ادرار از اهداف تحقیقاتی و بالینی در این گروه است.
15. سلول های بنیادی خونساز و سرطان: برنامه این گروه پژوهشی یافتن شیوه‌ای نوین برای درمان سرطان با شناسایی ویژگی‌های سلول‌های سرطانی و طراحی روش‌های موثر برای از بین بردن آنهاست.
16. زیست شناسی سامانه‌های مولکولی : شناسایی مکانیسم‌های تمایزی سلول ، انجام پروژه بین‌المللی شناسایی پروتئین‌های انسان و تولید فاکتورهاي رشد مورد نیاز گروه‌های پژوهشی سلول‏هاي بنيادي در دستور کار این گروه است.

بیشتر بخوانید: « درمان آموزش »