درمان

تقویت بنیان خانواده، به عنوان زيربناي ساختار جامعه، يكي از اصلي‌ترين اهداف بشر از ديرباز تاكنون بوده است و هر اقدامي در جهت پشتيباني از اين ساختار باعث آرامش افراد جامعه و اعتلاي آن خواهد شد. يكي از زيباترين جلوه‌هاي دخالت علوم، در دستيابي به اهداف معنوي خود، كمك در زمينه ناباروري و تبديل آن به باروري است. امروزه پيشرفت علوم در زمینه علوم پزشكي، اميدهاي تازه‌اي را در درمان بيماران نابارور به وجود آورده است.

 

درمان ناباروری در رویان

تقویت بنیان خانواده، به عنوان زيربناي ساختار جامعه، يكي از اصلي‌ترين اهداف بشر از ديرباز تاكنون بوده است و هر اقدامي در جهت پشتيباني از اين ساختار باعث آرامش افراد جامعه و اعتلاي آن خواهد شد. يكي از زيباترين جلوه‌هاي دخالت علوم، در دستيابي به اهداف معنوي خود، كمك در زمينه ناباروري و تبديل آن به باروري است. امروزه پيشرفت علوم در زمینه علوم پزشكي، اميدهاي تازه‌اي را در درمان بيماران نابارور به وجود آورده است.

پژوهشگاه رويان، به عنوان يكي از مراكز پيشرو در ارائه خدمات درمان ناباروري، در سال 1370 با هدف ارائه خدمات درمان ناباروري و انجام پژوهش‌هاي بنيادي و كاربردي در زمينه‌هاي علوم سلولي و فناوري‌هاي كمك كننده باروري (ART)، راه‌اندازي شد و اينك بعد از گذشت بيش از دو دهه توانسته است به‌عنوان معتبرترين مركز ارائه دهنده خدمات تخصصي و فوق تخصصي در ايران و خاورميانه به حساب آمده و ميزان موفقيت آن با بهترين مراكز دنيا قابل مقايسه و رقابت باشد.

پژوهشگاه رويان با استفاده از آخرين دستاوردهاي علمي در درمان ناباروري و تلاش تيم تخصصي و اعضاء هيئت علمي، با توانمندي‌هاي زير آماده ارائه خدمات به زوج‌هاي نابارور است:

انجام خدمات كامل تشخيصي و درماني در زمينه ناباروري شامل:

 • سونوگرافي واژينال داپلر، ترانس ركتال و سه بعدي و چهار بعدي و هيستروسونوگرافي
 • لاپاراسكوپي تشخيصي و درماني
 • هيستروسكوپي
 •  ICSI,IVF,IUI
 • PESA, TESE
 • انجماد اسپرم، جنين، تخمک و فعال‌سازی تخمک
 • واريكوسلكتومي
 • وازووازوستومي و اپيديديموستومي
 • HSG و انواع راديوگرافي‌هاي تخصصي

کلینیک‌های تخصصی

 • تشخيص بيماري‌هاي ژنتيكي قبل از انتقال جنين به رحم (PGD)
 • دارا بودن تجهيزات كامل و مدرن جهت انجام جراحي‌هاي تخصصي
 • ارائه خدمات حمايتي، اجتماعي و روان‌شناختي به زوج‌هاي نابارور و آموزشي
 •  اهداء تخمک و جنین
 • درمان به روش سلول درمانی
 • از آزمایشگاه تا انسان (کارآزمایی های بالینی)

شرایط آزمایشگاهی از بعضی جهات با آنچه در بدن یک موجود زنده رخ می دهد تفاوت زیادی دارد لذا باید نتایج مربوط را در بدن موجود زنده آزمود. از آنجاییکه از نظر اخلاقی و بین المللی هیچ پژوهشگری حق ندارد مستقیما نتایج آزمایش‌های خود را روی انسان امتحان کند، باید ابتدا آنها را در جانوران آزمایشگاهی مدل سازی شده و با رعایت شرایط تعریف شده بیازماید. در این راستا پژوهشکده سلول‌های بنیادی تا کنون موفق به ساخت حیوانات مدل آزمایشگاهی برای بیماری‌های آسیب نخاعی، آلزایمر، پارکینسون، آسیب شبکیة چشم، آسیب‌های کبدی، دیابت، سکتة قلبی و آسیب پوستی شده است. پس از بررسی یک اثر درمانی جدید روی حیوانات آزمایشگاهی کوچک مثل موش آزمایشگاهی، لازم است تا این روش‌ها بر روی جانوران بزرگتر که از لحاظ فیزیولوژی تشابه بیشتری به انسان دارند (مثل میمون ها) مورد آزمون و تایید قرار گیرد. اما انجام این آزمایش‌ها روی این جانوران بسیار پیچیده و نیازمند امکانات نگهداری و آزمایشگاهی اختصاصی است. ایجاد بیمارستان میمون‌ها در رویان در سال 1391 باعث شد تحقیقات و آزمون‌های بالینی با سرعت بسیار بیشتری پیش رود.

پس از تایید مباحث مربوط به بی خطر بودن روش درمانی و کارایی آن در بهبود شرایط بیماری طی فازهای مختلف، قدم بعدی آزمودن نتایج حاصله در بیماران داوطلب است. در این راستا 40 طرح کارآزمایی بالینی در600 بیمار در رویان به انجام رسیده است. این کار‌آزمایی‌های بالینی در هفت گروه بیماری به شرح زیر بوده‌اند:

• بیماری‌های قلبی نظير سکته‌ي قلبی و نارسایی قلبی

• بیماری‌های استخوان و غضروف نظير از بین رفتن (کندگی) غضروف و لخت شدن استخوان، آرتروز، آرتریت‌‌روماتوئید، جوش‌نخوردگي استخوان و نکروز سر استخوان ران دراثر نرسیدن خون به این ناحیه

• بیماری‌های پوستی نظير چین و چروک، لک و پیس، ا اپیدرمولایزیس ‌بلوزا

• بیماري‌‌های عصبی نظير ام.اس، اِ‌ي.ال.اس و فلج مغزی

• بیماری‌های کلیه نظير بی‌اختیاری ادراری، نارسایی کلیه و کلیة پلی‌کیستیک

• بیماری‌های چشمي نظير سوختگی قرنیه

• بیماری‌های گوارشي نظير سیروز کبدی و بیماری التهابی روده

هر‌یک از این کارآزمایی‌ها با همکاری مراکز درمانی پیشرفتة داخلی همچون بیمارستان شریعتی، لبافی‌نژاد، مرکز قلب و عروق شهید رجایی، بقیه‌الله (عج)، مرکز قلب تهران، شهید لواسانی ، مسیح دانشوری، ساسان، سینا، فاطمه زهرا(س) ، رسول الله (ص) و همچنین بیمارستان های امام رضا ، منتصریه ، رضوی و جوادالائمه در مشهد مقدس و دانشگاه علوم پزشکی مشهدو شیراز انجام گرفته و یا در حال انجام است. نتایج این کارآزمایی های بالینی توسط گروه پژوهشی طب ترمیمی پژوهشکده سلول های بنیادی در مجلات علمی-پژوهشی معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده است. نتایج این آزمون‌ها باعث شده که کشور جمهوری اسلامی ایران در نقشة جهانی کارآزمایی‌های بالینی به عنوان کشوری که بیش از 57 کارآزمایی بالینی را در حوزة سلول‌های بنیادی انجام داده است ، معرفی شود. به این ترتیب ایران به عنوان تنها کشور مسلمان فعال در «نقشة جهانی تحقیقات سلول های بنیادی» مطرح شده است.

 

درمان بیماری ها به روش سلول درمانی (کاربرد علم)

اولین مطالعه بالینی پژوهشگاه رویان در سال 1383 با هدف استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی طراحی و اجرا شد و سرانجام در شانزدهم دی ماه سال 1387 هم زمان با سومین سالگرد درگذشت دانشمند فقید دکتر سعید کاظمی آشتیانی مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان و در واقع اولین مرکز سلول درمانی کشور در آن زمان، توسط وزیر محترم بهداشت و درمان گشایش یافت.

نکته قابل تعمق در مورد فعالیت‌های سلول درمانی این است که عمده بیماران افرادی هستند که از سایر روش‌های درمانی رایج آن بیماری ، هیچ پاسخی دریافت ننموده‌اند و اکنون با دریافت خدمات سلول درمانی با آرامش و امید بیشتری به زندگی ادامه می دهند.

خدمات درمانی در حال ارائه توسط مرکز سلول درمانی رویان

تزریق سلولهای رنگ‌دانه‌دار برای بیماران مبتلا به لک و پیس

مرکز سلول درمانی رویان از تیر ماه 1388 اقدام به پذیرش بیماران مبتلا به لک و پیس (ویتلیگو) و درمان آنها با پیوند سلول‌های رنگ‌دانه‌دار (ملانوسیت) خود بیمارنموده است . این روش درمانی برای بیماران مبتلا به لک و پیس موضعی که به هیچ یک از درمان‌های قبلی پاسخ نداده اند ارائه می‌گردد. انجام این روش نسبت به روش های دیگر ، ساده و بی عارضه است و در عین حال بیش از 60% بیماران را بهبود می بخشد.

1- کشت و پیوند سلول های بنیادی چشم برای بیماران دچار آسیب قرنیه

این روش درمانی برای بیمارانیست که بدلیل آسیب هایی مثل سوختگی های شیمیایی مبتلا به نقص سلول‌های بنیادی قرنیه چشم به صورت یک طرفه شده .این عمل شانس موفقیت پیوند قرنیه را بسیار افزایش می دهد و نعمت بینایی را به این بیماران هدیه می کند.

2- کشت و پیوند سلول های فیبروبلاست برای بیماران پوستی

فاز درمانی پذیرش متقاضیان رفع چین وچروک های پوستی از اواسط سال 1389 شروع شد. نتایج بالینی نشان دهنده موثر بودن تزریق سلول های فیبروبلاست به خصوص در خط خنده مبتلایان است که می تواند نسبت به روش های موقت مثل تزریق ژل های حاوی اسید هیالورونیک، رضایت‌مندی بیشتر و ماندگاری طولانی تری (3سال) برای بیماران ایجاد کند. همچنین بعد از اثبات نتایج بالینی مرحله کارآزمایی ، پذیرش بیماران مبتلا به ضایعات حاصل از آکنه نیز شروع شد و در مجموع از بین 663 بیمار تعداد 135 نفر پیوند فیبروبلاست را دریافت کردند.. این روش درمانی به طور عمده برای بیمارانی ارائه میشود که دچار ضایعه ناشی از جوش در پوست خود شده‌اند. در این روش درمانی، سلول‌های به دست آمده از پوست خود بیمار در آزمایشگاه کشت شده و طی سه نوبت به محل جوش آنها تزریق می‌شود.

3- سلول درمانی برای بیماران استخوان و غضروف

از سال 1391 سلول درمانی با استفاده از کشت سلول های مزانشیمی بدست آمده از مغز استخوان خود بیماران مبتلا به آرتروز مفاصل لگن، زانو ، مچ پا و درمان کندگی غضروف مفصل زانو به عنوان خدمت تخصصی در اختیار مبتلایان قرار گرفته است. این روش تا به امروز توانسته کمک شایانی را برای تسکین درد و افزایش فعالیت فیزیکی بیماران انجام دهد

4- تولیدچسب‌های فیبرینی برای استفاده در جراحی

چسب فیبرینی به عنوان حمل کننده سلولی است و همچنین مصارف زیادی در جراحی و سلول درمانی دارد. این چسب بافتی توسط مرکز سلول درمانی در شرایط استاندارد تهیه می‌شود تا جایگزین نخ‌های بخیه در جراحی‌های داخلی گردد.

5- جمع آوری و پردازش پرده دور جنین (آمنیوتیک) جهت استفاده در کشت و جراحی

پرده آمنیوتیک یا همان کیسه‌ای که جنین در دوران بارداری در آن قرار دارد می‌تواند در جراحی های چشم و سوختگی‌های پوستی تا اندازه زیادی مشکل این بیماران را برطرف کند، با توجه به اهداف مرکز، این ماده با استفاده از روش های استاندارد تولید شده و در اختیار پزشکان یا بیماران قرار میگیرد.

6- پردازش سرم خون بند ناف برای کاهش التهاب چشم

استفاده از سرم خون بندناف می‌تواند به طور موثری موجب کاهش التهاب بعد از عمل های جراحی یا آزردگی‌های چشم شود. این سرم نیز توسط مرکزسلول درمانی تولید شده و در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

7- تزریق سلول به بیماران مبتلا به نارسایی قلبی

از سال 1390 تا کنون بیش از 180 بیمار مبتلا از این درمان بهره برده‌اند و علاوه بر اثبات بی خطر بودن این روش، نتایج درمانی از جمله بهبود علائم بیمار ، افزایش میزان فعالیت فیزیکی و رضایت‌مندی بیماران نیز قابل توجه بوده است.

 

صفای باغ هستی، نیک کاریست چه رونق، باغ بی رنگ و صفا را

به نومیدی، در شفقت گشودن بس است امید رحمت، پارسا را

از آن بزمت چنین کردند روشن که بخشی نور، بزم بی ضیا را

از آن بازوت را دادند نیرو که گیری دست هر بی دست و پا را

به وقت بخشش و انفاق، پروین نباید داشت در دل جز خدا را

(پروین اعتصامی)