چشم

 مدیر

دکتر لیلا ستاریان

 

لیلا ستاریان دوره کارشناسی را در رشته پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دوره کارشناسی ارشد را در رشته فیزیولوژی پزشکی در دانشگاه تربیت مدرس با رویکرد علوم و اعصاب گذراند. وی در سال ۱۳۸۷ ، دوره دکتری را در رشته فیزیولوژی در دانشگاه تربیت مدرس شروع کرد و پایان نامه خود را در زمینه سلول درمانی در پژوهشگاه رویان به انجام رسانید و هم اکنون به عنوان مدیر زیرگروه سلول های چشم در پژوهشگاه رویان مشغول به کار است.

دانشجو

عاطفه صفرپور (دکتری تخصصی)

فاطمه نقش نژاد (کارشناسی ارشد)

بردیا خسروی ( دکتری حرفه ای)

 برنامه پژوهشی سلول های چشم در سال 1391 آغاز به کار نمود. مباحث زیر جزو موضوعات مورد مطالعه این برنامه است: نابینایی یکی از معضلات بسیار مهم در جوامع انسانی است که هر ساله تعداد زیادی از افراد را درگیر می نماید. از آنجائیکه شبکیه جزئی از سیستم عصبی مرکزی است، ترمیم خودبخودی داشته و با از بین رفتن هر گروه از سلول های شبکیه مانند سلول های اپی تلیوم رنگدانه دار بینایی، سلول های گیرنده نور و سلول های گانگلیون کم بینایی و نهایتا نابینایی رخ می دهد. تا کنون درمان موفق و موثری در جهت جلوگیری از این واقعه ناخوشایند وجود ندارد اما با تولید سلول های تخصص یافته از منبع سلول های بنیادی جنینی در محیط آزمایشگاهی امیدهای  زیادی  در جهت ترمیم شبکیه ایجاد شده است.

یافتن روش تمایزی مناسب جهت تولید سلول های اپی تلیوم رنگدانه دار بینایی از سلول های بنیادی پرتوان و پیوند آنها در انسان‌ها یکی از مهمترین چالش‌های پژوهشی دراین برنامه پژوهشی است. از طرف دیگر درمان‌های نگهدارنده  در جهت به تاخیر انداختن نابینایی با استفاده  از سلول درمانی در بیماری‌های ژنتیکی از جمله رتینیت پیگمانتوزا هدف مهم دیگر این گروه است. همچنین به دنبال استفاده از اثر تروفیک سلول‌های بنیادی در جهت جلوگیری از مرگ سلول‌های گانگلیون آسیب دیده در اثر آسیب‌های مکانیکی و تصادفات هستیم.

 

 پیوند موفق سلول‌های پیش ساز عصب مشتق از سلولهای پر توان القایی انسانی نشاندار شده  به رنگ سبز در شبکیه موشهای صحرایی مبتلا به آسیب عصب بینایی.

 سلول‌هاي گانگلیون شبکیه موش رنگ شده با مارکر عصبی

مراحل القاء سلول‌های بنیادی جنینی انسانی به سمت سلول‌های اپی تلیوم رنگدانه دار بینایی.  A) ده روز پس از القاء، B ) 21 روز پس از القاء، C ) 63 روز  پس از القاء و (D 78 روز پس از القاء است.

 

انتشارات

  • Satarian L, Javan M, Kiani S, Hajikaram M, Mirnajafi-Zadeh J, Baharvand H. Engrafted Human Induced Pluripotent Stem Cell-Derived Anterior Specified Neural Progenitors Protect the Rat Crushed Optic Nerve, PLOS ONE, 2013, e71855.