کلیه

مدیر           

            دکتر رضا مقدس علی

پژوهشگر

            دکتر مصطفی حاجی نصرالله

            دکتر محمد حسین سالاریان زاده

            خانم طلیعه ملک شهابی (کارشناس ارشد ژنتیک)

 دانشجو

            احسان احسانی (دکتری تخصصی)

            امین احمدی (دکتری تخصصی)

            فریبا رنجزاد (دکتری تخصصی)

            الهام یوسفیان (کارشناسی ارشد)

            سارا حاج بابایی (کارشناسی ارشد)

همکار پژوهشی

            دکتر حسن ارگانی (نفرولوژیست - بیمارستان مدرس)

            دکتر عباس بصیری ( ارولوژیست - بیمارستان لبافی نژاد)

            دکتر احمد تارا (نفرولوژیست - بیمارستان مدرس)

            دکتر جلیل حسینی (ارولوژیست  - بیمارستان شهدای تجریش)

            دکتر فرزانه شریفی اقدس (ارولوژیست - بیمارستان لبافی نژاد)

            دکتر عطیه مخلوق (نفرواوژیست - دانشگاه علوم پزشکی مازندران)

            دکتر حسین نجم آبادی (ژنتیک - دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی)

            دکتر کاظم پریور (بیولوژی تکوینی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات)

            دکتر یغمایی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات)

            دکتر محمود دهقانی اشکذری (دانشگاه آزاد اسلامی)

 

 

 در دهه گذشته تحقیقات بروی استفاده از سلولهای بنیادی برای درمان بیماریهای کلیوی بطور گسترده ای افزایش یافته است  و در این ارتباط از روش های مختلفی برای تعیین پتانسیل درمانی این سلولها در درمان بیماران مبتلا به مراحل پایانی بیماریهای کلیوی استفاده شده است. یک روش درمانی موثر برای درمان مراحل نهایی بیماریهای کلیوی درمانی است که یا ترمیم سلولهای کلیوی را پیش  ببرد یا سلولهای آسیب دیده را جایگزین کند. با بررسی متون علمی مشخص می شود که سلول های بنیادی مختلفی وجود دارند که درجات مختلفی از خودنوزایی و ظرفیت پرتوانی را از خود نشان می دهند. در این رابطه از مدل های حیوانی مختلفی شامل مدل های مبتلا به نارسایی های کلیوی و انواع سلولهای بنیادی استفاده شده است که ایمنی و اثربخشی این سلولها در بهبودی این بیماریها نشان داده شده است. در این ارتباط  گروه کلیه در سال 1391 در دو حوزه بالینی و تحقیقاتی با اولویت کاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماریهای کلیوی رسما آغاز به کار کرد. این گروه با جذب تعدادی از همکاران و دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پروژه های متعددی را با تاکید بر استفاده از انواع سلولهای بنیادی شامل سلولهای بنیادی جنینی، سلولهای بنیادی مزانشیمی مغز استخوان و سلولهای بنیادی کلیوی در درمان نارسایی های کلیوی (حاد و مزمن)،  اختلالات ژنتیکی شامل کلیه های پلی کیستیک (PKD)، نقایص مجاری ادراری نظیر بی اختیاری ادرار و ایجاد کایمریسم در پیوند کلیه طراحی و به مرحله اجرا گذاشت.

 

موضوعات پژوهشی در حال انجام :

1 - مطالعه و بررسی ایمونولوژیکی سلولهای بنیادی مزانشیمی مشتق شده از بافت چربی و مغز استخوان در جریان پیوند کلیه در مدل حیوانی میمون

2 - پتانسیل سلول‌های بنیادی مزانشیمی بافت چربی در کاهش داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و افزایش بقای پیوند در جریان پیوند کلیه در انسان (کارآزمایی بالینی - فاز 1)

3 - پیوند اتوگرافت سلول‌های بنیادی مزانشیمی مغزاستخوان (BM-MSCs) در درمان نارسایی حاد کلیه در مدل حیوانی میمون

4 - تمایز سلولهای بنیادی جنینی انسانی به سلولهای کلیوی

5 - تولید کلیه عملکردی با استفاده از سلول زدایی و سلول گذاری مجدد در کلیه طبیعی میمون

6 - پیوند سلولهای پروژنیتور حاصل از تمایز سلولهای پرتوان القایی بنیادی به مدل موشی مبتلا به نارسایی گلومرولی

 7 - مطالعه پتانسیل تکثیری٬ تمایزی و کیست زایی سلول های بنیادی CD133+ در هم کشتی با سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان بین بافت های کلیوی نرمال و پلی کیستیک

8 - بررسی موتاسیون نواحی کد کننده  ژن PKD1  و PKD2 در بیماری کلیه پلی کیستیک  اتوزومی غالب در مبتلایان ایرانی

 9 - بررسی اثر پیوند اتوگرافت سلولهای بنیادی مزانشیمی مغز استخوان در جلوگیری از پیشرفت عوارض طولانی مدت (Long Time)  نارسایی حاد کلیوی با استفاده از داروی سیس پلاتین در مدل حیوانی میمون

10 - بررسی اثر درمانی سلول‌های بنیادی مزانشیمی در نارسایی مزمن کلیوی ناشی از بیماری کلیوی پلی کیستیک اتوزومال غالب (کارآزمایی بالینی - فاز 1)

11 - ارزيابي اثر تزريق سلول‌هاي بنيادي عضلاني اتولوگ به بافت‌هاي اطراف مجراي پيشابراه در درمان بي‌اختياري ادراري (کارآزمایی بالینی - فاز 1 و فاز 2)

12 - مطالعه فاز یک استفاده از سلولهای بنیادی مزانشیمی مغز استخوان اتولوگ برای درمان نارسایی مزمن کلیه (کارآزمایی بالینی - فاز 1)

 13 - دگرتمایزی سلولهای فیبروبلاست انسانی به سلولهای کلیوی

14 - بررسی کارآزمایی بالینی اثر بخشی تزریق سلول‌های بنیادی هماتوپوئیتیکی فرد اهدا کننده در خون محیطی گیرندگان پیوند کلیه به منظور افزایش طول عمر پیوند (ایجاد تولرانس در پیوند کلیه در انسان)

15 - تهیه برنامه جامع در ارتباط پیشگیری از وقوع بیماری، تشخیص زود هنگام و به کارگیری تکنولوژی سلول های بنیادی در درمان بیماران مبتلا به کلیه های پلی کیستیک

16 - تهیه برنامه جامع در ارتباط با بکارگیری تکنولوژی سلول های بنیادی جهت بهبود و افزایش پتانسیل خود ترمیمی بافت کلیه آسیب دیده و ساخت کلیه های مهندسی بافت شده در نارسایی های مزمن کلیوی

 

 نتایج مطالعات ما در محیط in vitro نشان داد که سلولهای بنیادی مزانشیمی می توانند ترمیم سلولهای اپیتلیالی توبولی پروگزیمال کلیوی را بعد از آسیب توسط داروی جنتامایسین بهبود ببخشند. همچنین با پیوند سلولهای بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان در مدل حیوانی میمون مبتلا به نارسایی حاد کلیوی نشان داده شد که این سلولها می توانند نارسایی حاد کلیوی را بهبود بخشند و بعنوان یک راهکار درمانی مدنظر قرار بگیرند. نتایج این مطالعه در مجله Cytotherapy در سال 2014 به چاپ رسیده است.

 

در زمینه درمان بی اختیاری ادراری ما موفق شدیم با انجام کارآزمایی بالینی فاز یک و پیوند سلولهای بنیادی مشتق از عضله (MDC-PP2) به تعداد 10 بیمار مبتلا به بی اختیاری ادراری نتایج خوبی بدست آوریم که نتایج این مطالعه در حال انتشار می باشد. همچنین کشت و شناسایی سلولهای بنیادی مشتق از عضله (MDC-PP2) به عنوان سلول مناسب جهت درمان سلولی در بی اختیاری ادراری ثبت اختراع گردید. بدنبال موفقیت در فاز یک در حال حاضر مشغول انجام کارآزمایی بالینی فاز دو پیوند سلولهای بنیادی مشتق از عضله به تعداد 20 بیمار دیگر هستیم.